İdari Durum

İlçemiz Ankara’nın Kuzeybatısında yer almakta olup, doğusunda Sincan ve Kazan, Batısında Beypazarı, Kuzeyinde Güdül ve Kızılcahamam, Güneyinde de Polatlı İlçeleriyle çevrilidir. İlçemiz Ankara’ya 58 km olup yüzölçümü 1158 kmdir.
 
İlçemiz yeni çıkan 5216 sayılı yasa gereğince Ankara Büyük Şehir Belediyesi sınırları içerisine girmiş olup, 7’sİ Orman Köyü Statüsünde Köy olmak üzere 13 Köyü vardır. Bu yasa gereğince Ayaş, Büyükşehir İlçe Belediyesi, Sinanlı ve Çanıllı Belediyelerinin Belediyelikleri kapatılarak Mahalleleri ile birlikte Ayaş Belediyesine bağlanmışlardır.
 
İlçe Merkezi ve 1 Beldemizde olmak üzere 2 Belediyemiz mevcut olup, 13 Köy bulunmaktadır. İlçe Merkezinde 19, Oltan Beldesinde 3 olmak üzere toplam 22 mahalle mevcuttur. İlçemiz Ankara – Beypazarı karayolu üzerindedir. Kasaba ve köylerin genel olarak yerleşim durumu iyidir.
 
İlçemiz ve köylerimizde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü zedeleyici, bölücü ve yıkıcı faaliyetlere rastlanmamakta olup, Milli Birlik ve Beraberlik duygusunun hakim olduğu bir yaşam mevcuttur.