Asayiş ve Güvenlik

İlçe Jandarma Komutanlığı:
İlçe   Jandarma   komutanlığı   (E)   grubu    İlçe   Jandarma   Komutanlık   olup,
komutanlık karargahı, 2 Asayiş Timi ile (3) Jandarma Trafik Timinden oluşmaktadır.
 
Ayaş İlçe Jandarma komutanlığının sorumluluk alanı 1153 KM’ dir.
Ayaş İlçe Jandarma Komutanlığı kadrosunda Emniyet ve Asayiş timleri ile Ayaş İlçesine bağlı (1) Belde (13) Köy, (7) Mahalle bakmaktadır.
 
Trafik Timleri yönünden,   Ankara Beypazarı karayolunun 36 km Ayaş-Güdül Karayolu, Güdül Kızılcahamam yolu 19 km Güdül, Uruş Beldesi Beypazarı yolu 15 km olmak üzere toplam 76 km ve Ayaş köy yolları 293 km köy yolları 196 km üzere toplam 489 Km’ dir.
İlçenin asayiş durumu iyi olup, bu da sosyal yapısı ile ilgilidir. Ayaş’ ın Sosyal yapısı birlik ve bütünlük arz etmektedir.Etnik ayrılık yoktur. Dışardan sızmalara kapalıdır.Halkı Devlete ve Yasalara saygılıdır.Terör suçu işlememekle birlikte genellikle yaralama, darp, hırsızlık ve 6136 SKM ile trafik kazaları meydana gelmektedir.Bu tür olayların meydana gelmemesi için gerekli tedbirler alınmaktadır.

İlçe Emniyet Müdürlüğü:
İlçemiz Emniyet Teşkilatı 2002 yılında kurulmuş, 2009 yılı sonuna kadar da Emniyet Amirliği olarak faaliyetini sürdürmüştür. 27.09.1984 tarih ve 3046 sayılı kanunun 17. maddesini (D) bendine göre Bakanlar kurulunca 11.11.2009 tarihinde de “İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ” ne dönüştürülmüştür.06.01.2010 tarihinde kuruluşunu tamamlamış ve faaliyet başlamıştır.
 
Müdürlüğümüzde 1 Emniyet Müdürü, 2 Baş komiser, 1 Komiser, 1 Komiser Yardımcısı, 45 Polis Memuru, 1 Genel İdari Hizmetli Memuru, 1 Çarşı Mahalle Bekçisi ve 1 Teknisyen Yardımcısı ve 2 işçi olmak üzere toplam 54 personel görev yapmaktadır.
 
(B) tipi (C) standardına göre hizmet verilen İlçe Emniyet Müdürlüğümüzde TMK’ya göre kurulan birimler aşağıda belirtilmiştir.
 
a) İdari Büro Amirliği
b) G.B.T. Kısım Amirliği
c) Sivil Savunma Büro Amirliği
d) Güvenlik-Terörle Mücadele Büro Amirliği
e) Çocuk Büro Amirliği
f) Asayiş Büro Amirliği
g) Ruhsat-Tebligat İşlemler Büro Amirliği
h) Personel Büro Amirliği
ı) Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği
j) Lojistik Büro Amirliği
k) EKKM Büro Amirliği
l) Evrak Arşiv Büro Amirliği
m) Polis Merkez Amirliği
n) Pasaport Büro Amirliği