Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu Kararları   28.02.2017

Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu Kararları gereği Valilik ve Kaymakamlıklar Tarafından Göz Önünde Tutulması Gereken Hususlar

 

1)      22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri talimatına göre İHA’lar azami kalkış ağırlıkları referans alınmak suretiyle 4 ayrı sınıfa ayrılmış olup, mülki idare amirlerinin yasaklama yetkileri her türlü İHA’yı kapsamaktadır.

2)      Mülki idare amirleri tarafından 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayımladığı 22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) ile diğer ilgili mevzuat doğrultusunda yasaklama kararı verilebilmektedir.

3)      Verilecek yasaklama kararının kavramsal çerçevesinin 22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

4)      İlgili mevzuatlarda uçuşa yasak bölgeler belirtilmiştir. Söz konusu alanlar dışındaki bölgeler için yasaklama kararı alınmalı, gerektiğinde kararların içeriğinde ilgili mevzuat hükümlerine de değinilmek suretiyle mevcut yasak bölgeler belirtilmelidir.

5)      Yargı mercilerine taşınması ihtimaline karşı, kararların özellikle gerekçesi, kapsamı ve dayanakları net olarak ifade edilmeli ve kararların ihlal edilmesi halinde uygulanacak yaptırımlar açıkça belirtilmelidir.

6)      SHT-İHA’ya göre 25 kg altındaki İHA’lar (İHA0 ve İHA1) ile yasaklanmış alanlarda olmamak ve mevzuatta belirtilen kurallara uymak kaydı ile ilave bir izin almadan uçuş yapmak serbesttir. 25 kg üzerindeki İHA’lar (İHA2 ve İHA3) için uçuş izin yetkisi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne aittir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü izin vermeden ilgili kamu kurum kuruluşları ile kordinasyon yapmaktadır.

7)      İHA operasyonlarının uygunluğunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü veya mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından denetlenebileceği 22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri talimatında öngörülmüş olup, etkin bir denetim mekanizmasının oluşturulması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
Bu Haber 196 defa okundu.  
« Haber Listesine Dönmek İçin Tıklayın
shadow
  • T.C. Cumhurbaşkanlığı
  • T.C. Başbakanlık
  • İçişleri Bakanlığı
  • Ankara Valiliği
  • AB Bakanlığı
  • Ayaş İlçe MEB
  • Ayaş Belediyesi
  • Ankara Kalkınma Ajansı